menu
Logo Sanus kontaktujte nás
menu
Centra asistované reprodukce SANUS Hradec Králové SANUS Pardubice SANUS Jihlava
Plastická chirurgie Péče o zdraví - hradí pojišťovna Péče o krásu - hradí pacient
Gynekologie Prenatální diagnostika
Lékařská genetika Urologie RTG Ortopedie Rehabilitace
Ordinační doba Kariéra Restaurace Blog

Nevíte si rady? Kontaktujte nás
prostřednictvím našeho formuláře zde.

Operace zhoubného nádoru prsu

Diagnózu zhoubného nádoru prsu stanovuje lékař, ale některé změny na prsou může rozpoznat žena sama. Nejedná se pouze o nahmatání bulky, ale i např. krvácení z bradavky, zarudnutí kůže prsu nebo vtahování kůže. Bohužel v počátečních stadiích, kdy je největší šance na vyléčení, není možné nádor vyhmatat a i pro lékaře mammologa není vůbec jednoduché nádor objevit. Proto je nesmírně důležité od určitého věku docházet na pravidelné preventivní vyšetření prsou mammografem a ultrazvukem.

Indikace operace nebo procedury

Operace je prováděná u žen, u kterých byl zjištěn (a histologicky ověřen) zhoubný nádor prsu. Před operací musí být každá pacientka vyšetřena v mammologické ambulanci a na léčbě se musí podílet tým odborníků (mammolog, onkolog, plastický chirurg).

Forma zákroku

Operace se provádí v celkové anestezii během několikadenní hospitalizace.

Způsob a průběh operace či zákroku

S každou pacientkou prohovoříme individuální diagnózu a seznámíme ji s rozsahem zákroku vždy před operací. Pokud je odstraněna pouze část prsu (obvykle jeden kvadrant), prs je poněkud menší, jeho tvar může být do jisté míry změněn a na prsu je dlouhá jizva. Pokud je odstraněn celý prs, výkon zanechá příčnou či šikmou jizvu na hrudníku.

Nádor, karcinom, musí být odstraněn s dostatečným lemem zdravé tkáně v jeho okolí, v některých případech musí být odstraněn celý prs. Při operaci je též nutné odstranit některé (případně všechny) lymfatické uzliny v podpaží.

Stehy se odstraňují cca za 2 týdny po operaci. Po výkonu (obvykle s odstupem několika týdnů) je nutná následná onkologická léčba (chemoterapie, případně hormonální léčba a ozařování).

Rekonstrukci prsu, který byl celý nebo zčásti odstraněn, je možno provést se souhlasem onkologa nejdříve minimálně půl roku po skončení onkologické léčby. Typy rekonstrukcí jsou různé, v některých případech jsou hrazeny pojišťovnou.

Způsob úhrady

Operace je plně hrazena ze zdravotního pojištění. Tento operační výkon provádějí v našem sanatoriu všichni plastičtí chirurgové.

nahrávám...