menu
naše obory
menu
Centrum asistované reprodukce CAR Hradec Králové CAR Pardubice CAR Jihlava
Plastická chirurgie Péče o zdraví - hradí pojišťovna Péče o krásu - hradí pacient
Gynekologie Centrum prenatální diagnostiky Ultrazvukové vyšetření
Genetika Urologie Ortopedie Anesteziologie
Ordinační doba

Nevíte si rady? Kontaktujte nás
prostřednictvím našeho formuláře zde.

Centrum asistované
reprodukce
Hlavní informace
CAR Hradec Králové

První návštěva - diagnostické metody

První návštěva páru, který se rozhodl podstoupit vyšetření odhalující příčiny případné neplodnosti, začíná odebráním podrobné anamnézy a návrhem na nezbytná diagnostická vyšetření u ženy i muže. Na základě vyšetření je poté doporučen nejvhodnější léčebný postup.

Diagnostika nejčastěji zahrnuje: 

  • podrobnou anamnézu s cílem odhalit případné nepříznivé faktory ovlivňující vznik gravidity
  • nezbytná hormonální vyšetření
  • gynekologické a ultrasonografické vyšetření
  • spermiogram, případně urologické vyšetření
  • další vyšetření nezbytná pro rozhodnutí o způsobu vedení léčby, která se můžou dotýkat anatomie pohlavních orgánů (hysteroskopie, laparoskopie, HyCoSy), nebo jiná obecná vyšetření (imunologické, genetické, hematologické)

Na základě zjištěných nálezů lékař navrhuje léčenému páru nejvhodnější způsob léčby, přičemž je snaha postupovat od metod méně náročných k těm náročnějším.

K vyšetření neplodnosti mohou být navrženy následující diagnostické metody:

Hormonální profil 3. den cyklu

Představuje v algoritmu léčby neplodnosti jedno z nejdůležitějších vyšetření. Hormonální vyšetření hormonů FSH (folikulostimulační hormon), LH (luteinisační hormon), E2 (estradiol), PRL (prolaktin) se stanovují 2. - ­4. den cyklu (krvácení) a dle výšky hormonálních hladin je lékař schopen určit typ možné hormonální poruchy, která je příčinou poruch ovulace, a stanovit další léčbu.

Vyšetření je hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

 

AMH (antimulleriánský hormon)

Toto relativně nové vyšetření stanovuje hladinu hormonu, který je produktem granulozových buněk preantrálních foliklů a je poměrně přesným odrazem ovariální rezervy u neplodných žen. U žen s ovariálním selháním je tato hodnota nízká, u žen s polycystickými vaječníky je jeho hodnota vysoká.  

Vyšetření není hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

 

Ultrazvuková detekce počtu antrálních folikulů- Antral follicle count (AFC)

Provádí se 2­3. den cyklu ultrazvukovou vaginální sondou a jeho cílem je zjistit počet foliklů do 5 mm v obou ovariích. Normální počet těchto foliklů je 8­14 v každém ovariu. Toto vyšetření koreluje s reaktivitou ovarií na stimulaci a počtem získaných oocytů.

AFC není prováděno paušálně pro svoji relativní klinickou hodnotu.

 

Ultrazvukový monitoring

Provádí se ultrazvukovou vaginální sondou mezi 10. -­ 14. dnem cyklu v nativních (nestimulovaných) cyklech a dle potřeby ve stimulovaných cyklech. Jeho cílem je zjištění předovulačního stavu. V případě potvrzení předovulačního stavu se následně indukuje ovulace jak před intrauterinní inseminací, tak před mimotělním oplodněním.

 

Laparoskopie s chromopertubací

(Tato metoda je obvykle kombinována s hysteroskopií.)

Provádí se v celkovém znecitlivění, do břišní dutiny naplněné CO2 je zavedena optika a tím přímo zobrazena děloha, vaječníky s vejcovody. Při aplikaci kontrastní látky lze zjistit průchodnost vejcovodů. V případě nezvratně poškozeného vejcovodu ho lze během téže operace odstranit.

 

Hysterosalpingografie

(Tato metoda je obvykle kombinována s laparoskopií a chromopertubací a s hysteroskopií.)

Provádí se v celkovém znecitlivění, do dutiny děložní je aplikována kontrastní látka. Metoda umožňuje zjistit vývojovou vadu nebo nepravidelný tvar dutiny děložní a některé patologické stavy vejcovodů.

 

Hysteroskopie

(Tato metoda je obvykle kombinována s laparoskopií a chromopertubací a s hysterosalpingografií.)

Provádí se v celkovém znecitlivění, do dutiny děložní je aplikováno medium (fyz. roztok) a následně zavedena optika. Metoda kromě zjištění vývojové vady nebo nepravidelného tvaru dutiny děložní umožňuje diagnostiku i dalších patologických stavů dutiny děložní, jako jsou endometriální polypy, submukosní myomy, srůsty v dutině děložní (Ashermanův syndrom). Umožňuje i v jedné době endometriální polyp, submukosní myom, synechie (srůsty) či přepážku u vrozených vývojových vad dělohy odstranit.

nahrávám...