menu
naše obory
menu
Plastická chirurgie Péče o zdraví - hradí pojišťovna Péče o krásu - hradí pacient
Centrum asistované reprodukce CAR Hradec Králové CAR Pardubice CAR Jihlava
Gynekologie Centrum prenatální diagnostiky Ultrazvukové vyšetření
Genetika Urologie Anesteziologie Všechny obory

Nevíte si rady? Kontaktujte nás
prostřednictvím našeho formuláře zde.

Centrum asistované
reprodukce
Hlavní informace
CAR Hradec Králové

Diagnostické metody

Hormonální profil 3. den cyklu

Představuje v algoritmu  léčby neplodnosti jedno z nejdůležitějších vyšetření. Hormonální vyšetření hormonů  FSH ( folikulostimulačního hormon) , LH ( luteinisačního hormon) , E2 ( estradiol ) , PRL ( prolaktin )se stanovují 2.­4 den cyklu ( krvácební ) a dle  výšky hormonálních hladin je lékař schopen určit typ možné hormonální  poruchy , která je příčinou poruch ovulace  léčby a stanovit další léčbu.

Vyšetření je hrazeno z prostředků veřejného  zdravotního pojištění.

 

AMH ( antimulleriánský hormon )

Toto relativně nové vyšetření stanovuje hladinu hormonu , který je produktem granulozových buněk  preantrálních foliklů  a je poměrně přesným  odrazem  ovariální rezervy u neplodných žen. U žen s ovariálním selháním je tato hodnota nízká , u žen s polycystickými vaječníky je jeho hodnota vysoká .  

Vyšetření není  hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

 

Ultrazvuková detekce počtu antrálních folikulů ­  Antral follicle count (AFC)

Provádí se 2­3 den. cyklu ultrazvukovou vaginální sondou a jeho cílem je zjistit počet foliklů do 5 mm v obou ovariích . Normální počet těchto foliklů je 8­14 v každém ovariu . Toto vyšetření koreluje s reaktivitou ovarií na stimulaci a počtem získaných oocytů. AFC  není prováděno paušálně pro svoji relativní  klinickou hodnotu.

 

Ultrazvukový monitoring

Provádí se ultrazvukovou vaginální sondou mezi 10.-­14. dnem cyklu v nativních ( nestimulovaných )  cyklech a dle potřeby ve stimulovaných cyklech. Jeho cílem je zjištění předovulačního stavu. V případě potvrzení  předovulačního stavu se následně indukuje ovulace jak před intrauterinní inseminací,  tak před mimotělním oplodněním.

 

Laparoskopie s chromopertubací

(tato metoda je obvykle kombinována s hysteroskopií)

Provádí se v celkovém znecitlivění, do břišní dutiny naplněné CO2 je zavedena optika a tím přímo zobrazena děloha, vaječníky s vejcovody. Při aplikaci kontrastní látky lze zjistit průchodnost vejcovodů. V případě nezvratně poškozeného vejcovodu lze tento v jedné době během téže operace odstranit.

 

Hysterosalpingografie

(tato metoda je obvykle kombinována s laparoskopií a chromopertubací  a  s hysteroskopií)

Provádí se v celkovém znecitlivění, do dutiny děložní je aplikována kontrastní látka. Metoda umožňuje zjistit  vývojovou vadu nebo nepravidelný tvar dutiny děložní  a  některé patologické  stavy vejcovodů.

 

Hysteroskopie

(tato metoda je obvykle kombinována s laparoskopií a chromoperubací a  s hysterosalpingografií)

Provádí se v celkovém znecitlivění, do dutiny děložní je aplikováno medium ( fyz. roztok ) a následně  zavedena optika. Metoda kromě zjištění  vývojové vady  nebo nepravidelného tvaru dutiny děložní  umožňuje diagnostiku i dalších patologických stavů  dutiny  děložní jako jsou endometriální polypy, submukosní myomy, srůsty v dutině děložní ( Ashermanův syndrom ). Umožňuje i v jedné době endometriální polyp, submukosní myom, synechie ( srůsty) či přepážku u vrozených vývojových vad dělohy odstranit.