menu
naše obory
menu
Plastická chirurgie Péče o zdraví - hradí pojišťovna Péče o krásu - hradí pacient
Centrum asistované reprodukce CAR Hradec Králové CAR Pardubice CAR Jihlava
Gynekologie Centrum prenatální diagnostiky Ultrazvukové vyšetření
Genetika Urologie Anesteziologie Všechny obory

Nevíte si rady? Kontaktujte nás
prostřednictvím našeho formuláře zde.

Plastika břicha

Následkem váhových výkyvů, s přibývajícím věkem a u žen po proběhlých těhotenstvích může dojít k tomu, že kůže a podkoží břišní stěny je v nadbytku a dochází k většímu či menšímu převisu. Břicho po porodu si někdy vyžádá tento zákrok. Tento zákrok je vhodný pro každého, u koho se vytvořila převislá kůže na břiše. Je-li nadbytek podkoží spojen s nadbytkem kůže, tak už není možné vzhled břicha upravovat například liposukcí, ale je nutno tento nadbytek rovnou chirurgicky odstranit.

Zákrok z pohledu medicíny

Nevýhodou tohoto typu operace jsou jizvy vzniklé v podbřišku a kolem pupku, ale odměnou je výrazná estetická změna. Při operaci je odstraněna nadbytečná kůže a podkoží „převislého břicha“. Při tomto výkonu je možné provést i úpravu rozestupu přímých břišních svalů, který se často vyskytuje.

Forma zákroku:

Výkon je prováděn pouze za hospitalizace.

Doba hospitalizace se pohybuje kolem 3–4 dnů.

Způsob a průběh operace

Abdominoplastika je prováděna v celkové anestezii. Celkem trvá operace asi 1–2 hodiny. Řez se vede vodorovně v oblasti horní linie pubického ochlupení a poté další okolo pupku (i jiné řezy jsou možné). Následně se odděluje vrstva kůže a podkoží od vlastní břišní stěny až po dolní okraj žeber, přičemž pupek zůstává spojen s břišní stěnou. V případě rozestupu přímých svalů břišních se jejich sešitím ve střední čáře obnovuje pevnost břišní stěny a zároveň se tímto zákrokem i mírně zúží pas. Poté se uvolněná kůže s podkožím stáhne dolů a odstraní se její přebytek. Prořízne se nový otvor pro pupek, kudy se pupek provlékne, a všechny rány se zašijí.

Výsledné jizvy jsou pak situovány kolem pupku a obloukovitě v podbřišku (tzv. bikinový řez).

Pooperační průběh a doporučení

V pooperačním období jsou při bolesti podávána analgetika. Drény, pokud jsou použity, se odstraňují nejčastěji 1.-2. pooperační den. Od prvních pooperačních dnů začíná pacient oblékat elastické prádlo, které snižuje tvorbu krevních podlitin a hromadění tekutiny v podkoží a má zásadní vliv na celkový výsledek operace. Stehy se odstraňují 10.-14. pooperační den. Elastické prádlo je nutné nosit celkově minimálně 6–8 týdnů. Po zhojení ran je třeba pečovat o jizvy, které je nutno minimálně 3 měsíce chránit před slunečním zářením (detaily proberete s Vaším lékařem). Průměrná doba rekonvalescence se pohybuje řádově v týdnech. Asi 1 měsíc po operaci se nedoporučuje sportovat. U operací, kde bylo provedeno i sblížení břišních svalů, je sportování třeba vyloučit i o něco déle.

Kalkulace ceny

Operace není hrazena ze zdravotního pojištění.

Celková cena zákroku je dána součtem ceny za vlastní výkon, ceny za elastické prádlo, ceny za celkovou anestezii a ceny za hospitalizaci dle její délky.

Tento operační výkon provádějí v našem sanatoriu všichni plastičtí chirurgové.