menu
Logo Sanus kontaktujte nás
menu
Centra asistované reprodukce SANUS Hradec Králové SANUS Pardubice SANUS Jihlava
Plastická chirurgie Péče o zdraví - hradí pojišťovna Péče o krásu - hradí pacient
Gynekologie Prenatální diagnostika
Lékařská genetika Urologie Ortopedie RTG Rehabilitace
Ordinační doba Kariéra Restaurace Blog

Nevíte si rady? Kontaktujte nás
prostřednictvím našeho formuláře zde.

Odběr spermií + ev. vzorku z varlete mikrochirurgicky

ultrazvuk

Co tento zákrok obnáší?

Odběr spermií (mužských pohlavních buněk) z nadvarlete, resp. z varlete za účelem umělého oplodnění + event. zjištění příčiny poruchy jejich tvorby (odběr biopsie)

Jaké jsou alternativy tohoto zákroku?

Jiné formy asistované reprodukce

Co bych měl před tímto zákrokem očekávat?

Pokud pravidelně užíváte Anopyrin, Clopidogrel, Warfarin apod., musíte o tom informovat ošetřujícího lékaře. Tyto léky mohou způsobit zvýšené krvácení během operace i po operaci, pokud nejsou včas vysazeny. V některých případech je nutné tyto léky nahradit injekčními preparáty. O této eventualitě je nutné se poradit s vaším praktickým lékařem či kardiologem.
Obvykle si předem, na žádost objednávajícího lékaře, zajistíte předoperační vyšetření, na kterém je zhodnocen váš celkový stav, provedená laboratorní a přístrojová vyšetření. Souhlasný závěr zprávy s provedením indikovaného výkonu je nezbytnou podmínkou pro přijetí k hospitalizaci. Chybějící či neúplné předoperační vyšetření bude důvodem k odmítnutí provedení operace v objednaném termínu. Po přijetí sestrou vás navštíví člen lékařského týmu, který dokončí vaše vyšetření a zhodnotí vaši způsobilost k operačnímu výkonu. 
Budete požádáni, abyste minimálně 6 hodin před operací nejedli a nepili, a bezprostředně před operací dostanete léky od anesteziologa, které vás příjemně zklidní – můžete mít pouze pocit sucha v ústech.

Nezapomeňte svého lékaře před operací informovat o možných následujících faktech:

 • umělá srdeční chlopeň
 • stent koronární arterie
 • kardiostimulátor
 • umělý kloub
 • umělý cévní štěp
 • neurochirurgický by-pass
 • jiné implantované cizí těleso
 • užívání následujících léků na předpis: Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin, Godasal, Clopidogrel, Plavix, Kardegic, Aspegic, Micristin, Ibustrin,Ticlid, Tagren, Ipaton  Apo-Tic, Plavix, Persantin, Curantyl, Anturan, Aggrenox, Vessel due F.
 • alergie lékové i jiné
 • jakékoliv abnormality či eventuality

O užívání léků ovlivňujících srážlivost krve je NUTNÉ informovat lékaře ještě před příjmem k zákroku.

Co se bude v průběhu operačního zákroku dít?

Přijati do nemocnice budete zpravidla ráno před výkonem (nalačno – viz výše). Před operací je třeba kompletně oholit šourek. Zákrok je prováděn v celkové narkóze.
Operace se provádí z řezu na straně šourku – pod mikroskopem se z kanálků nadvarlete odsaje tekutina, která je ihned vyšetřena v laboratoři a při průkazu dostatečného množství kvalitních spermií je výkon ukončen. Pokud se spermie nepodaří získat z nadvarlete, odebere se malý vzorek tkáně varlete – jednak k získání pohlavních buněk z této tkáně, jednak většinou i na histologické vyšetření k upřesnění příčiny poruchy tvorby/dozrávání spermií.
Rána je po ukončení operace uzavřena vstřebatelnými stehy a většinou bez použití drénu.

Operace trvá přibližně 30 - 45 minut.

Co se bude dít bezprostředně po zákroku?

Probudíte se na jednotce intenzivní péče, která je zaměřená na setrvalé sledování pacientů těsně po zákroku. Bude vás kontaktovat operatér, abyste se dozvěděli, jak celý zákrok probíhal. Touto dobou budete mít ještě vysokou hladinu anestetik v krvi, je proto možné, že si tento rozhovor nebudete pamatovat.
Jakmile to váš zdravotní stav dovolí, bude vám umožněno se posazovat a následně se i postavit. Poté již budete moci pomalu a opatrně přecházet po pokoji, zpočátku s doprovodem zdravotnického personálu. Věnujte zvýšenou pozornost tomu, zda se vám netočí hlava, zda nemáte pocit nezvladatelné slabosti a zda je vaše chůze jistá. Pokud tomu tak není, informujte neprodleně zdravotní personál či kohokoliv v okolí.  
V pooperačním průběhu se může objevit otok měkkých tkání šourku, který postupně během několika dnů až týdnů vymizí stejně jako pocit diskomfortu až lehké bolesti.

Poté, co se proberete již k plnému vědomí, byste měli:

 • se zeptat, zda se podařilo to, co bylo v plánu
 • informovat lékařský personál o případných potížích
 • zeptat se, co můžete a nemůžete dělat
 • položit všechny otázky, které máte na srdci a na cokoli se zeptat zdravotnických pracovníků a členů lékařského týmu
 • zapamatovat si (a porozumět) proč byla operace provedena, jak dopadla a co bude následovat

Průměrná doba hospitalizace je 1-2 dny

Jaká jsou pooperační rizika či komplikace?

Běžné (> 10% zákroků tohoto typu)

 • Krevní výron v podkoží, otok šourku - mohou trvat několik dní

Výjimečné (2-10% zákroků tohoto typu)

 • Není záruka získání spermií
 • Není záruka dosažení těhotenství

Vzácné (mohou nastat při <2 % zákroků tohoto typu)

 • Zhoršení obstrukce (neprůchodnosti) chámovodu/kanálků nadvarlete
 • Serozní (ranná) sekrece až několik dní po operaci
 • Infekce nebo krvácení v místě operace vyžadující operační revizi

Nemocniční infekce

 • Kolonizace s MRSA (0,9 % - 1 ze 110)
 • Střevní infekce clostridium difficile (0,01 % - 1 z 10 000)
 • Krevní infekce MRSA (0,02 % - 1 z 5 000)

Míry infekce z nemocnice mohou být vyšší u vysoce rizikových pacientů, například s dlouhodobými drenážemi, po předcházející infekci, po delší hospitalizaci nebo po četných hospitalizacích.

Co bych měl po návratu domů očekávat?

Při propuštění z nemocnice byste měli:

 • Dostat doporučení ohledně domácí rekonvalescence
 • Zeptat se, kdy se můžete vrátit k běžné aktivitě, jako je práce, cvičení, jízda v autě, domácí práce
 • Obdržet kontaktní číslo, pokud byste měli nějaké dotazy po návratu domů či potíže
 • Zeptat se na termín a místo následující kontroly (nemocnice nebo váš ošetřující lékař)
 • Ujistit se, že máte povědomí o důvodu, průběhu a výsledku operace, o výsledcích vyšetření či o odběru tkání nebo orgánů

Při odchodu z nemocnice (někdy až s odstupem několika dní) dostanete zprávu o proběhlé hospitalizaci. Dokument obsahuje důležité informace o vašem pobytu v nemocnici, vaší operaci a doporučeném následném postupu. Pokud potřebujete z nějakého důvodu zavolat svému ošetřujícímu lékaři nebo navštívit nemocnici, vezměte si tento dokument s sebou, aby si mohl lékař prostudovat podrobnosti o vaší léčbě. Toto je obzvlášť důležité, pokud se potřebujete poradit s jiným lékařem či již déle po propuštění.
Rána by měla být čistá a suchá po celých 24 hodin. Pokud se na ni pak nalepí oblečení, dá se odstranit po krátké koupeli nebo sprše. Dokud se tato oblast nezahojí, neměli byste se dlouho koupat nebo sprchovat, stehy by se tím příliš rychle rozpustily a mohlo by to vyvolat infekci a špatné hojení. Po několik prvních dnů může být šourek a tříslo lehce necitelné a oteklé.
Doporučuje se nosit zpevňující spodní prádlo nebo suspenzor, dokud neustoupí otok nebo dokud nezmizí jakékoli problémy.
Měli byste zůstat 10-14 dní doma a měli byste se vyhýbat jakémukoli silovému cvičení, aby se rána zahojila. Asi 14 dní, nebo dokud nezmizí jakékoli problémy, byste se měli vyhýbat sexuálnímu styku.

Na co ještě bych si měl dávat pozor?

Pokud se vyskytují četnější problémy, horečka, zarudnutí, pulzace či sekrece z rány, navštivte svého ošetřujícího lékaře.

Je potřeba něco zdůraznit?

První pooperační kontrola bude provedena na naší ambulanci (termín si domluvíte před propuštěním), další sledování se obvykle provádí na centru asistované reprodukce, kde dostanete i další informace ohledně úspěšnosti oplodnění.

Jak bych měl tyto informace využít?

Děkujeme, že jste si přečetli tento dokument. Pokud souhlasíte s naplánovaným postupem, je nutné podepsat formulář informovaného souhlasu, který zůstane uložen v nemocnici, jako součást chorobopisu. Máte právo na jednu kopii tohoto informovaného souhlasu.

Spolupracujeme s pojišťovnami

pojišťovna pojišťovna
pojišťovna pojišťovna
pojišťovna pojišťovna
pojišťovna pojišťovna
pojišťovna pojišťovna
pojišťovna pojišťovna
nahrávám...