menu
Logo Sanus kontaktujte nás
menu
Centra asistované reprodukce SANUS Hradec Králové SANUS Pardubice SANUS Jihlava
Plastická chirurgie Péče o zdraví - hradí pojišťovna Péče o krásu - hradí pacient
Gynekologie Prenatální diagnostika
Lékařská genetika Urologie RTG Ortopedie Rehabilitace
Ordinační doba Kariéra Restaurace Blog

Nevíte si rady? Kontaktujte nás
prostřednictvím našeho formuláře zde.

Operace odstátých ušních boltců (děti do 10 let)

Otoplastiku je možné provést v jakémkoliv věku. Pro děti, které se narodily s výrazně odstávajícími ušními boltci, doporučujeme, aby plastika uší byla provedena kolem 6.–7. roku, aby bylo možné předejít psychické traumatizaci ze stigmatizace dítěte v dětském kolektivu.

Zákrok z pohledu medicíny

Jedná se o estetickou operaci, při které se upravuje chrupavka ušního boltce tak, aby uši neodstávaly a působily esteticky přijatelně. Tato vrozená vada může být jedno či oboustranná. Modelační operace boltců nevyžaduje, aby bylo cokoliv přidáváno či odebíráno, pouze chirurgicky modeluje tvar chrupavky ušního boltce do esteticky vyhovujícího tvaru.

Forma zákroku

  • U dětí je výkon prováděn v kombinaci místní a celkové anestezie.
  • U dospělých klientů bývá používána anestezie pouze lokální.
  • Výkon je ambulantní, protože i při použití kombinované anestezie je možné odejít domů po několika hodinách.

Způsob a průběh operace

Ve většině případů se obnažuje chrupavka boltce ze zadního přístupu řezem za boltcem. Chrupavka se buď frézou, nebo skalpelem namodeluje do požadovaného postavení, kde se fixuje několika stehy. Řez za uchem se většinou zašije vstřebatelnými stehy. Na závěr se přes boltec zevně přikládají ještě 2–3 modelační stehy uzlené přes smotek mastné gázy, aby se boltec udržel v požadovaném postavení. Ucho se kryje obvazem.

Pooperační průběh a doporučení

Při bolesti jsou podávány léky proti bolesti (analgetika). V prvních dnech doporučujeme klidový režim, bez fyzické aktivity. Druhý den po operaci je nutno přijít na kontrolu, aby se povolily modelační stehy jako prevence otlaků na boltci, který do druhého dne mírně oteče. Další kontrola je zhruba desátý den po operaci, kdy zevní modelační stehy odstraňujeme. Po celou tuto dobu je nutno nosit na hlavě obvaz a není možno si hlavu umýt. Vstřebatelné stehy za boltcem vypadnou během několika týdnů samy. Asi měsíc je pak vhodné nosit na noc čelenku přes uši, aby při neopatrném pohybu ve spánku nedošlo k poranění modelované chrupavky.

Kalkulace ceny

U dětí do 10 let věku (do ukončeného 9. roku) je operace plně hrazena ze zdravotního pojištění. V pozdějším věku operace již není hrazena ze zdravotního pojištění. Celková cena zákroku je dána součtem ceny za vlastní výkon a ceny za celkovou/místní anestezii.

Tento operační výkon provádějí v našem sanatoriu všichni plastičtí chirurgové.

nahrávám...