menu
naše obory
menu
Centrum asistované reprodukce Sanus Hradec Králové Sanus Pardubice Sanus Jihlava
Plastická chirurgie Péče o zdraví - hradí pojišťovna Péče o krásu - hradí pacient
Gynekologie Centrum prenatální diagnostiky
Lékařská genetika Urologie Ortopedie
Ordinační doba Kariéra

Nevíte si rady? Kontaktujte nás
prostřednictvím našeho formuláře zde.

Centrum vybraných
chirurgických zákroků
Menu

Pokles ženských orgánů

Co je pánevní dno?

Východ pánve je tvořen, zjednodušeně řečeno, svalovou plotnou nálevkovitého tvaru, na jejímž dně je ústí močové trubice, vchod poševní a konečník.
Poruchy pánevního dna patří mezi velmi časté obtíže žen středního a pozdního věku, nepostihují však jen tuto věkovou skupinu. Objevují se i u mladších žen. Jako nejčastější příčina poruch pánevního dna jsou označovány spontánní (vaginální) porody, kdy hlavička dítěte při průchodu porodními cestami svalovou plotnu dna pánevního rozvolní a částečně potrhá. Samotné poškození nemusí být pro konkrétní ženu ihned patrné, většina žen je schopna vhodnou pohybovou aktivitou (např. známé cvičení pro šestinedělky) po porodu rychle posílit zbytek svalů a obnovit relativně rychle vzniklý defekt. V období klimakteria dochází u žen k vymizení vlivu pohlavních hormonů mimo jiné i na tuto oblast a i díky poklesu fyzické aktivity dochází u některých k manifestaci obtíží.

Jak se poruchy pánevního dna projevují?

Jako je každá žena jiná a každý porod jiný i poruchy pánevního dna se u každé ženy mohou projevovat odlišně, ať už v detailech nebo zcela rozdílně. Častým steskem je inkontinence (neudržení) moče, projevující se obvykle při zakašlání, smíchu, poskočení apod. Dalším projevem je sestup pánevních orgánů – močového měchýře, dělohy a konečníku. Subjektivně se tyto projevují  mimo jiné pocitem tlaku v rodidlech, zhoršeným (neúplným) močením a zácpou (v tomto případě se však nemusí jednat jen o důsledek, ale i o příčinu).

 
Jak Vám můžeme pomoci?

Prvním a základním krokem je pohovor s klientkou a rozbor jejích obtíží. Na základě tohoto pohovoru je obvykle provedeno gynekologické vyšetření ke zmapování úrovně poruchy a možnosti stanovení terapeutického plánu. Lehčí poruchy statiky dna pánevního je možné řešit konzervativně, např. posilováním svalů dna pánevního (př. Kegelovy cviky), rozsáhlejší poruchy často vyžadují chirurgickou korekci defektu. Problematiku močové inkontinence v našem centru řeší urologické pracoviště. Gynekologické pracoviště se naopak zabývá chirurgickou korekcí sestupu dna pánevního. Portfolio operačních výkonu zahrnuje výkony prováděné abdominální (tj. otevřenou břišní) cestou, laparoskopické výkony nebo nejčastěji vaginální operace (poševní plastiky, rekonstrukce defektu pomocí implantátu). Souhrnem je nutno uvést, že defekt pánevního dna nelze při současném lékařském poznání vyhojit do původního stavu. Lze jej však téměř u každé ženy korigovat natolik, že jí zákrok umožní téměř stejnou kvalitu života, jako u ženy tímto problémem nepostižené.

nahrávám...