menu
Logo Sanus kontaktujte nás
menu
Centra asistované reprodukce SANUS Hradec Králové SANUS Pardubice SANUS Jihlava
Plastická chirurgie Péče o zdraví - hradí pojišťovna Péče o krásu - hradí pacient
Gynekologie Prenatální diagnostika
Lékařská genetika Urologie Ortopedie RTG Rehabilitace
Ordinační doba Kariéra Restaurace Blog

Nevíte si rady? Kontaktujte nás
prostřednictvím našeho formuláře zde.

Blog

Mužská neplodnost - je nějaká šance?

08.06.2020

JAKÉ JSOU PŘÍČINY MUŽSKÉ NEPLODNOSTI?

Nejčastějším důvodem je narušená schopnost tvorby dostatečného počtu zdravých spermií, méně často jde o překážku v semenných cestách. Příčinami mohou být např. infekce močových cest, žilní městky-křečové žíly varlete (varikokéla), úrazy šourku, kouření, alkohol, drogy, některé léky, některé operace, některé chemické látky, záření, časté saunování nebo horké koupele, dlouhé sezení v autě… K těžkým poruchám tvorby spermií vede užívání anabolických steroidů pro urychlení nárůstu svalové hmoty.

Jakou roli hraje věk muže, je relativně častá otázka u mužů, kteří chtějí mít děti až po 45. roce života či později. S věkem u člověka bohužel přichází často problémy zdravotní. Zatímco u ženy je věk podstatnější, u muže jde o zdravotní stav. Je-li muž v pořádku, může mít děti bez problémů někdy i po šedesátce. V opačném případě mohou být potíže s plodností již v mládí.

CO PODNIKNOUT?

První krok při vyšetření neplodného páru by měl vždy vést ke zjištění, jestli je postižení na straně muže či ženy. Základním vyšetřením plodnosti u muže je vždy vyšetření spermatu (spermiogram), poté vyšetření hormonálního prostředí a podle výsledků pak vyšetření odborným lékařem specializovaným na léčbu mužské neplodnosti. Případná další vyšetření jsou vedena cíleně podle výsledků předchozích testů.

Pokud je spermiogram normální, obrátí se pozornost lékaře k ženě, v opačném případě je třeba pokračovat ve vyšetření muže. Nejčastější chybou je snaha řešit problém metodami asistované reprodukce, aniž bychom se pokusili zjistit a léčit příčinu zhoršené kvality semene.

DÁ SE LÉČIT MUŽSKÁ NEPLODNOST?

Léčba by měla podle možnosti odstranit vyvolávající příčinu. V případě zánětu je nutná dostatečně dlouhá kúra antibiotiky, při poruchách hormonální rovnováhy se snažíme léčbou dosáhnout normálních hladin hormonů, zjištěnou varikokélu lze odstranit mikrochirurgickou operací. V těch případech, kde se příčinu poruchy nepodaří nalézt, nebo tam, kde není možno ji léčit, máme k dispozici několik moderních metod asistované reprodukce.

Oplodnění vajíčka ve zkumavce nebo mikroinjekce spermie do vajíčka pomohou vyřešit problém tam, kde je příčinou zhoršená kvalita semene (nízký počet spermií anebo jejich špatná pohyblivost). U mužů, kteří trpí úplnou absencí spermií v semeni, lze mikrochirurgickou operací (MESA, TESE) získat spermie přímo ,,od zdroje", tj. z nadvarlete či varlete ve více než 60 % případů. Dnes dokážeme dosáhnout biologického otcovství i v těch případech, kde se to ještě nedávno zdálo zcela nemožné.

Autor: MUDr. Jan Hiblbauer, Urologie

nahrávám...