menu
Logo Sanus kontaktujte nás
menu
Centra asistované reprodukce SANUS Hradec Králové SANUS Pardubice SANUS Jihlava
Plastická chirurgie Péče o zdraví - hradí pojišťovna Péče o krásu - hradí pacient
Gynekologie Prenatální diagnostika
Lékařská genetika Urologie Ortopedie RTG Rehabilitace
Ordinační doba Kariéra Restaurace Blog

Nevíte si rady? Kontaktujte nás
prostřednictvím našeho formuláře zde.

Blog

Jak na vrásky v Sanusu

05.05.2020

V našem zdravotnickém zařízení se kromě prakticky plného spektra plastické a estetické chirurgie věnujeme i stále populárnějším miniinvazivním zákrokům estetické dermatologie. Tyto zákroky jsou pro pacienta minimálně zatěžující a finančně dostupnější než klasické ,,velké" operace, se kterými se však mohou velmi vhodně doplňovat. Mezi nejrozšířenější takové výkony v Sanusu patří aplikace botulotoxinu a použití výplňových materiálů na bázi kyseliny hyaluronové. Obě metody jsou někdy laickou veřejností zaměňovány, tak si pojďme vysvětlit základní principy a rozdíly v jejich použití.

BOTULOTOXIN

Efektu preparátu s botulotoxinem se využívá především k řešení problému s vráskami v horní polovině obličeje. Botulotoxin má schopnost zablokovat nervové zakončení ve svalu, proto se velmi dobře uplatní k vyhlazení mimických vrásek, tj. vodorovných vrásek na čele, odstraní také vrásku nad kořenem nosu, vějířky u očních koutků. Velmi vyhledávanou indikací aplikace preparátu je také zmírnění až odstranění nadměrného pocení v podpažních jamkách, ve dlaních a na ploskách. Kontraindikací výkonu je těhotenství, kojení, nervové poruchy a alergie. 

Ošetření přípravkem s botulotoxinem nevyžaduje znecitlivění. Látka se aplikuje tenkými jehličkami do konkrétního svalu a celý zákrok trvá do 15 minut. První čtyři hodiny po aplikaci není vhodné uléhat, aby nedošlo k přemístění aplikované látky, je také nutné se vyvarovat dotyků ošetřených ploch, asi týden vynechat masáže obličeje, kosmetiku a solárium, jinak je po výkonu možné se ihned věnovat běžným aktivitám. Komplikace zákroku jsou vzácné, může se objevit drobný hematom, otok či krátkodobě mírná bolest hlavy. Efekt první aplikace nastupuje do týdne a přetrvá obvykle tři měsíce, při opakovaném podání se prodlužuje až na 9-12 měsíců. Rozhodnete-li se využít aplikace botulotoxinu, je třeba opatrnosti v nadměrné aplikaci, která způsobuje nepřirozeně strnulý výraz s výrazně omezenou mimikou.

VÝPLNĚ NA BÁZI KYSELINY HYALURONOVÉ

Výplně na bázi kyseliny hyaluronové jsou využívány k vyhlazení vrásek dominantně v dolní polovině obličeje (typicky nosoretních rýh, vrásek při ústních koutcích nebo brady), zvětšení objemu rtů, odstranění jemných ,,kuřáckých" vrásek úst, modelalaci kontur tváře, revitalizaci dekoltu, krku, rukou či korekci některých jizev. Kyselina hyaluronová je látka, která je v lidském organismu přítomna přirozeně, proto také výplně připravené na její bázi jsou obvykle organismem velmi dobře přijímány. Jednotlivé preparáty se liší především zasíťováním, koncentrací a viskozitou. Kontraindikací využití výplní s obsahem kyseliny hyaluronové je těhotenství a kojení, infekce nebo autoimunitní onemocnění. Výplně se aplikují tenkými jehličkami do vrchní, střední nebo hluboké vrstvy kůže, podle typu vrásky. Obvykle není třeba znecitlivění, výjimku tvoří rty a některé další velmi citlivé partie. Celá aplikace trvá přibližně 10 až 30 minut. V místě vpichu se mohou objevovat přechodně drobné modřinky, zarudnutí a otok, tyto příznaky obvykle vymizí během 2-3 dnů. Důležité je se několik hodin po aplikaci vyvarovat výrazné mimiky obličeje, nepít horké nápoje, nenavštěvovat několik dnů solárium nebo saunu. Efekt po zákroku je viditelný okamžitě, není však trvalý, přetrvává ale dlouhodobě, a to 6 měsíců až rok. 

V případě zájmu či jakýchkoli dotazů se na nás neváhejte obrátit v ordinační hodiny Po-Pá 8-15 hodin osobně, telefonicky na tel. č. 495 757 112 nebo emailem na plastchir@sanus.cz. Při konzultaci pak v příjemném prostředí sanatoria probereme, který typ chirurgického ev. dermatologického zákroku bude pro vás nejvhodnější.

Autor: MUDr. Michal Hošek, oddělení plastické a estetické chirurgie

nahrávám...