cs fr
Plastická chirurgie

 Tříselná kýla a její laparoskopická operace

Diagnóza

  • Tříselná kýla je onemocnění břišní stěny, při kterém dochází k prostupu části obsahu dutiny břišní, nejčastěji střevních kliček, skrze zeslabené místo břišní stěny v tříselné oblasti do podkoží. Kýla je tvořena kýlním vakem tvořeným pobřišnicí a kýlním obsahem (nejčastěji kličky střevní).

Indikace operace

  • Léčba je pouze chirurgická. Rizikem ponechání kýly bez operace je její pravděpodobné další zvětšování, ale hlavně může dojít k uskřinutí kýly, což je akutní, život ohrožující, stav. Při laparoskopické operaci tříselné kýly se pomocí speciálních nástrojů a kamery z několika velice krátkých řezů uzavírá defekt břišní stěny v třísle syntetickou síťkou uloženou zevnitř břišní stěny pod pobřišnici

Forma zákroku

  • Operace je prováděna za hospitalizace, která trvá cca 2–4 dny. Vlastní výkon je prováděn v celkové anestezii.

Způsob a průběh operace

  • Laparoskopická operace k uzavření tříselné kýly má minimální řezy za použití kamery a speciálních nástrojů. Nejdříve se speciální jehlou naplní dutina břišní plynem (oxidem uhličitým) a pak pomocí několika krátkých řezů v břišní stěně se zavedou tzv. trokary (většinou kovová nebo plastová trubička se zpětným ventilem, který zamezuje úniku plynu z nafouknutého břicha). Těmi se poté zavádí tubus s optikou, přenášející obraz na monitor a další speciální laparoskopické nástroje. Počet velikost a rozmístění těchto trokarů je dáno rozsahem operačního výkonu. Po odklopení pobřišnice v místě defektu břišní stěny se pod ni vloží speciální syntetická síťka, která se připevní několika kovovými svorkami a mechanicky tak do budoucna brání vzniku kýly.

Pooperační průběh a doporučení

  • Výhodou laparoskopické metody, je že pacient může už za několik týdnů po operaci břicho plně zatěžovat. Tato operace má také velmi malé riziko vzniku recidivy kýly. Doba rekonvalescence je v průměru 3 týdny.

Způsob úhrady

  • Operace je plně hrazena ze zdravotního pojištění.
  • Tyto operační výkony provádějí v našem sanatoriu jen někteří plastičtí chirurgové, bližší informace Vám poskytne ambulance plastické chirurgie v našem sanatoriu.

Jak bych měl tyto informace využít?

Děkujeme, že jste si přečetli tento dokument. Pokud souhlasíte s naplánovaným postupem, je nutné podepsat formulář informovaného souhlasu, který zůstane uložen v nemocnici, jako součást chorobopisu. Máte právo na jednu kopii tohoto informovaného souhlasu.