menu
menu
Centra asistované reprodukce SANUS Hradec Králové SANUS Pardubice SANUS Jihlava
Plastická chirurgie Péče o zdraví - hradí pojišťovna Péče o krásu - hradí pacient
Gynekologie Prenatální diagnostika
Lékařská genetika Urologie Ortopedie RTG Rehabilitace
Ordinační doba Kariéra Restaurace Blog

Nevíte si rady? Kontaktujte nás
prostřednictvím našeho formuláře zde.

SANUS Hradec Králové

Diagnostická vyšetření

Na základě podrobné anamnézy odebrané při úvodní konzultaci, lékař navrhne diagnostická vyšetření páru, která mohou pomoci objasnit příčinu případné neplodnosti.

Diagnostická vyšetření muže

Vyšetření spermiogramu

Základní diagnostickou metodou plodnosti muže je spermiogram. Rozborem ejakulátu získáme informace o kvalitě spermií. Důležitým ukazatelem kvality spermií je jejich celkový počet, pohyblivost a stavba. Další nedílnou součástí je vyšetření krve určující hladinu tzv. pohlavních hormonů, FSH, LH, testosteronu a prolaktinu. Pro vyšetření spermiogramu a či odevzdání spermatu k léčbě IVF, IUI, atd. je třeba dodržet 2 – 4denní sexuální abstinenci. V případě prodělané nemoci se kvalita spermií může zhoršit, a to až na 12 týdnů. Proto je dobré vyšetření opakovat.

Další vyšetření muže je doporučeno na základě výsledků spermiogramu. Může to být např. vyšetření urologické, genetické atd.Objednat se je možné na telefonu 495 757 116. V případě doporučení vyšetření spermiogramu lékařem, je hrazeno ze zdravotního pojištění. Vyšetření je možné absolvovat i jako samoplátce, viz ceník.

 

Diagnostická vyšetření ženy

Nejčastější vyšetření:

  • Gynekologické a ultrasonografické
  • Hormonální
  • Imunologické
  • Genetické
  • Hematologické
  • Další vyšetření se může dotýkat anatomie pohlavních orgánů (hysteroskopie, laparoskopie, HyCoSy, atd.)

Bližší informace k některým z vyšetření:

Hormonální profil 3. den cyklu

Představuje v algoritmu léčby neplodnosti jedno z nejdůležitějších vyšetření. Hormonální vyšetření hormonů FSH (folikulostimulační hormon), LH (luteinisační hormon), E2 (estradiol), PRL (prolaktin) se stanovují 2. - ­4. den cyklu (krvácení) a dle výšky hormonálních hladin je lékař schopen určit typ možné hormonální poruchy, která je příčinou poruch ovulace, a stanovit další léčbu.

 

AMH (antimulleriánský hormon)

Toto relativně nové vyšetření stanovuje hladinu hormonu, který je produktem granulozových buněk preantrálních foliklů a je poměrně přesným odrazem ovariální rezervy u neplodných žen. U žen s ovariálním selháním je tato hodnota nízká, u žen s polycystickými vaječníky je jeho hodnota vysoká.  

 

Ultrazvuková detekce počtu antrálních folikulů- Antral follicle count (AFC)

Provádí se 2­3. den cyklu ultrazvukovou vaginální sondou a jeho cílem je zjistit počet foliklů do 5 mm v obou ovariích. Normální počet těchto foliklů je 8­14 v každém ovariu. Toto vyšetření koreluje s reaktivitou ovarií na stimulaci a počtem získaných oocytů.

 

Ultrazvukový monitoring

Provádí se ultrazvukovou vaginální sondou mezi 10. -­ 14. dnem cyklu v nativních (nestimulovaných) cyklech a dle potřeby ve stimulovaných cyklech. Jeho cílem je zjištění předovulačního stavu. V případě potvrzení předovulačního stavu se následně indukuje ovulace jak před intrauterinní inseminací, tak před mimotělním oplodněním.

 

Laparoskopie s chromopertubací

(Tato metoda je obvykle kombinována s hysteroskopií.)

Provádí se v celkovém znecitlivění, do břišní dutiny naplněné CO2 je zavedena optika a tím přímo zobrazena děloha, vaječníky s vejcovody. Při aplikaci kontrastní látky lze zjistit průchodnost vejcovodů. V případě nezvratně poškozeného vejcovodu ho lze během téže operace odstranit.

 

Hysterosalpingografie

(Tato metoda je obvykle kombinována s laparoskopií a chromopertubací a s hysteroskopií.)

Provádí se v celkovém znecitlivění, do dutiny děložní je aplikována kontrastní látka. Metoda umožňuje zjistit vývojovou vadu nebo nepravidelný tvar dutiny děložní a některé patologické stavy vejcovodů.

 

Hysteroskopie

(Tato metoda je obvykle kombinována s laparoskopií a chromopertubací a s hysterosalpingografií.)

Provádí se v celkovém znecitlivění, do dutiny děložní je aplikováno medium (fyz. roztok) a následně zavedena optika. Metoda kromě zjištění vývojové vady nebo nepravidelného tvaru dutiny děložní umožňuje diagnostiku i dalších patologických stavů dutiny děložní, jako jsou endometriální polypy, submukosní myomy, srůsty v dutině děložní (Ashermanův syndrom). Umožňuje i v jedné době endometriální polyp, submukosní myom, synechie (srůsty) či přepážku u vrozených vývojových vad dělohy odstranit.

 

nahrávám...